POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match_all(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

Warning: preg_match_all(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

Zespół Szkół Ekonomicznych – Hildegardisschule

Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły gościli u siebie młodzieżi nauczycieli z partnerskiej szkoły z Niemiec. W dniach 20.05.2012. – 24.05.2012. wspólnie realizowali projekt pod tytułem Od Gutenberga do E- booka. Celem projektu była promocja książki i czytelnictwa wśród polskiej i niemieckiej młodzieży.

Gospodarze (12 uczniów) i goście (12 uczennic) przygotowali prezentacje multimedialne nawiązujące do historii i obchodów Światowego Dnia Książki w Polsce i Niemczech oraz prezentacje ukazujące historię i rozwój książki elektronicznej. W pracowni informatycznej mieli okazję poznać zasady funkcjonowania czytników e- booków. Wspólne warsztaty zakończyły się wskazaniem zalet i wad książki elektronicznej. Poznanie warsztatu poety i pisarza było możliwe dzięki spotkaniu z senatorem Andrzejem Grzybem- regionalnym twórcą, który potrafił zainteresować wszystkich swoją bardzo różnorodną pisarską działalnością (obejmuje zarówno utwory poetyckie, prozatorskie a także książki kulinarne). W 4-osobowych polsko- niemieckich grupach powstały plakaty pod wspólnym tytułem ,,Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Konkursowe prace stanowiły wystawę przygotowaną na szkolnym holu. Najlepszy plakat został nagrodzony.

W kolejnym dniu wymiany uczestnicy projektu, podczas zwiedzania muzeum w Pelplinie, poznali najdawniejszy zabytek sztuki drukarskiej – Biblię Gutenberga- jedyny egzemplarz w Polsce. Uczniowie i nauczyciele mieli również możliwość zaznajomić się z funkcjonowaniem nowoczesnej drukarni, która wykonała reprinty, czyli wierne kopie tej Biblii. Pamiątką z wycieczki do Pelplina są wspólne zdjęcie przy znajdującym się w Ogrodzie Biskupim pomniku Gutenberga oraz przed gotycką katedrą, zwiedzaną z przewodnikiem. Każdy podjął próbę pisarską przy użyciu stalówki i pióra. Uczestnicy warsztatów pod nazwą Skryptorium otrzymali certyfikaty.

Z pewnością okazją do integracji niemieckiej i polskiej młodzieży była również całodniowa wycieczka do Gdańska i Sopotu. Uczniowie poznali zabytki i ciekawe miejsca tych miast. Odbyli spacer brzegiem morza. Podtrzymana została tradycja naszych polsko- niemieckich wymian. Odbyło się spotkanie w karczmie ,,Pod Wygodą” w Suminie, gdzie zgromadzili się wszyscy zaangażowani w projekt: goście, gospodarze, ich rodzice, dyrekcja i nauczyciele. I tym razem było sympatycznie i wesoło.

Nasi goście wraz z dyrektorem Tadeuszem Burczykiem i koordynatorem Ewą Balcerzak uczestniczyli w spotkaniu ze starostą Panem Leszkiem Burczykiem, który jest wielkim sympatykiem międzynarodowych wymian młodzieży. Goście wysłuchali interesującej charakterystyki naszego regionu. Spotkanie zakończyło się rozdaniem upominków promujących Kociewie oraz życzeniami realizacji wielu wspólnych projektów.

Tegoroczna wymiana uczniów przyniosła wiele korzyści . Realizacja programu pozwoliła na integrację polskiej i niemieckiej młodzieży oraz nauczycieli. Nasi uczniowie doskonalili język niemiecki, a uczniowie szkoły partnerskiej podejmowali nieśmiałe próby nauki języka polskiego.

Dziękuję rodzicom uczniów, którzy gościli u siebie młodzież niemiecką i swoją troską i serdecznością przyczynili się do stworzenia wspaniałej atmosfery, w której upłynął pobyt naszych gości. Dziękuję dyrekcji naszej szkoły i nauczycielom pomagającym w realizacji projektu – paniom: Stanisławie Głąb- Brandt, Małgorzacie Dietrich, Beacie Langowskiej, Aleksandrze Slosarskiej, naszym germanistkom: w szczególności pani Małgorzacie Świeczkowskiej, która wspierała mnie od początkowej fazy projektu, pani Karolinie Szlachcikowskiej i Beacie Czerniejewskiej, które zajmowały się tłumaczeniem zarówno w fazie przygotowawczej projektu jak i w czasie jego realizacji.

Napisane przez:

Komentowanie zakończone.